środa, 4 lutego 2009
O nazwie REGA
Natomiast pochodzenie nazwy rzecznej : "Rega" nie jest jasne. F. Lorenz a za nim M. Jurkowski odczytują ją jako "rzeka" czyli (przypuszczalnie) : rzeka. Tak też rozumieją tę nazwę mieszkańcy Reska. M. Rudnicki widzi w niej "Raga", pochodzenia bardzo dawnego, jeszcze z czasów panowania wspólnego języka indoeuropejskiego, gdzie istniał domniemany pierwiastek -arg-, oznaczający kolor biały; pierwiastek ten miałby się przemienić później w pomorskie Rag-. trudno się z tym zgodzić , albowiem postać "Rega" jest udokumentowana już w roku 1180 i 1270, a zamiana pomorskiego Ra- na Re- miała miejsce dopieo w XIV wieku. S. Rospond łączy Rega z pierwiastkiem rg-, ryg-, rż-, do czego można odnaleźć analogie w takich nazwach jak Rgielsko (miasto i jezioro), Rgilewica (rzeka). Ale co miało by to oznaczać - nie wiadomo. Może wspomniany na początku "Reż"?
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz